8 rzeczy, których nie wiesz o piłce nożnej

Z okazji Międzynarodowego Dnia Sportu dla rozwoju i pokoju prezentujemy 8 ciekawostek na temat piłki nożnej.

1. Najwyższy wynik w historii piłki nożnej to…

…149:0! Padł on na Madagaskarze w 2002 roku, kiedy to drużyna AS Adema pokonała Stade Olympique l’Emyrne takim właśnie stosunkiem bramek. Wynik był tak wysoki, dlatego, że zespół Stade Olympique l’Emyrne na znak protestu przed nieuczciwym sędziowaniem, strzelał do własnej bramki.

2. Sędzia, który daje czerwoną kartkę… samemu sobie.

Co się takiego wydarzyło? Otóż miało to miejsce w 1998 roku, a sędzia Martin Sylvester miał dobry powód, by usunąć się z boiska. Ukarał się za uderzenie jednego z piłkarzy podczas meczu w Andover & District Sunday League.

3. Wynik meczu Manchester United – Oldham 2:2.

O co chodzi? Był to mecz rozgrywany w 1923 roku, a wszystkie cztery gole zdobył jeden zawodnik. Był to obrońca „Czerwonych Diabłów”, Sammy Wynne. Piłkarz trafił dwa razy prawidłowo, natomiast przy dwóch innych bramkach „trochę” się pomylił…

4. William „Grubas” Foulke był najcięższym reprezentacyjnym piłkarzem świata.

Bramkarz przy wzroście 1.90 cm ważył ok. 165 kg. Świetnie bronił rzuty karne, a kibicie go uwielbiali. Kiedyś za jego przyczyną przerwano spotkanie, gdyż złamał poprzeczkę bramki…

5. W ciele Cristiano Ronaldo jest tylko 7% tłuszczu.

To nawet mniej niż posiadają zawodowe modelki. Wynik przeciętnego piłkarza kształtuje się na poziomie ok. 10%. To tylko kolejny dowód na to, jakim profesjonalistą jest Cristiano Ronaldo.

6. Najmniejsza liga świata liczy… dwie drużyny.

Nie, to nie żart. Co więcej, liga ta gra w Europie! Są to drużyny Woolpack Wanderers i Garrison Gunners, a swoje mecze rozgrywają na wyspach Scilly, które leżą u wybrzeży Anglii. Kibice na spotkania docierają nawet łodziami…

7. Trzy niewykorzystane rzuty karne podczas jednego spotkania…

… i przez tego samego zawodnika. Osiągnięciem tym „wsławił” się Argentyńczyk Martin Palermo w spotkaniu z Kolumbią. Miało to miejsce podczas Copa America w 1999 roku.

8. Najstarszy, profesjonalny piłkarz, który zagrał w meczu ligi angielskiej.

Neil Mc Bain z New Brigthon zagrał ostatni mecz, kiedy miał 52 lata. Godne podziwu. Czy ktoś ma szansę pobić ten rekord?

Źródło: sport.onet.pl