Bohaterski Zimbardo

9 października 2017 roku w Krakowie odbyło się spotkanie z wybitnym amerykańskim psychologiem społecznym prof. Philipem Zimbardo.

Profesor spotkał się z uczestnikami The Heroic Imagination Project czyli Projektu Bohaterskiej Wyobraźni. Zimbardo jest zarówno autorem jak i propagatorem tej inicjatywy.

Nasza Szkoła od roku uczestniczy w Projekcie. Do tej pory mogli się z nim zapoznać uczniowie gimnazjum. W tym roku planowane jest wdrożenie Projektu do klas liceum.
Psycholog SMSu dr Joanna Basiaga-Pasternak, certyfikowany nauczyciel The Heroic Imagination Project także spotkała się z Profesorem Zimbardo.

Philip George Zimbardo to amerykański psycholog, od 1968 profesor Uniwersytetu Stanforda.
Najnowszym projektem realizowanym przez profesora jest bohaterstwo dnia codziennego. Jak sam stwierdził w jednym z wywiadów, w pewnym momencie zauważył, że brakuje badań nad bohaterstwem. Opracował program nauczania, którego celem jest uczenie młodych ludzi, jak kształtować w sobie postawy niezgody na zło.
Zimbardo jest fundatorem i prezesem fundacji Heroic Imagination Project (San Francisco), która na całym świecie promuje i wdraża ten program, który powstał na bazie wyników badań psychologii społecznej.
Zimbardo dzięki programowi Bohaterskiej Wyobraźni chce szukać pozytywnych postaw i odnajdywać bohaterów wśród zwykłych ludzi. Program jest adresowany przede wszystkim do młodzieży.
W ramach działalności fundacji Heroic Imagination Project (Projekt Bohaterskiej Wyobraźni) od 2014 wdrażany jest w Polsce Program Rozumienie Ludzkiej Natury. Celem projektu jest m.in. zachęcenie ludzi do podejmowania codziennych bohaterskich czynów, radzenie sobie z tzw. efektem biernego widza, zwiększenie samoświadomości i refleksyjności.