linia body 5.png
Derby klasowe SMS Kraków

W krakowskich derbach w ramach rozgrywek CLJ zmierzyły się drużyny, których zawodnicy są uczniami SMS Kraków i to w większości z jednej klasy.

Panowie z drużyny Cracovii: Damian Smoleń, Dawid Dukała, Dariusz Żaba, Filip Sroka, Dominik Pieprzyca i Wisły: Maciek Rogóż, Kuba Ptak, Skrzypniak Patryk, Przemysław Porębski, Bartek Purcha są w klasie maturalnej #SMSKraków.

Foto: Wojciech Tracz


 
Dzień Otwarty z trenerami Ekstraklasy

Za nami Dzień Otwarty #SMSKraków, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Ci, którzy Nas odwiedzili mogli zobaczyć jak pracujemy i uczymy się, porozmawiać z trenerami, nauczycielami oraz uczniami szkoły.

Uczestnicy Dnia Otwartego szkoły mogli wziąć udział w treningu pokazowym, który poprowadzili znakomici trenerzy: Piotr Górecki (II trener MKS Cracovia SSA) Maciej Palczewski (trener bramkarzy MKS Cracovia SSA) Filip Fryc oraz Krzysztof Krok (trener drużyny Ekstraligi Kobiet AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego). Wszyscy szkoleniowcy od lat związani są ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego.


 

Więcej…
 
"Weselna" lekcja licealistów

Uczniowie klasy II a liceum SMS odbyli nietypową lekcję języka polskiego. Tematem była Historia pewnego mezaliansu. Czyli kto jest kim w „Weselu”?

- Korzystając z różnych źródeł miedzy innymi fragmentów dramatu, fragmentów korespondencji Wyspiańskiego, Plotki o Weselu, reprodukcji afiszy teatralnych z premiery 16 marca 1901, no i oczywiście smart-urządzeń odszukiwali w dzisiejszych Bronowicach miejsca i ulice związane z dramatem Wyspiańskiego - powiedziała Monika Oleksa, nauczycielka j.polskiego.

Kolejnym zadaniem dla uczniów, było wyznaczenie na mapce trasy ze szkoły do Rydlówki - oczywiście tylko ulicami związanymi z utworem… a, że II a jest "smart", udało się dotrzeć na miejsce.

 

 
Tomasz Musiał arbitrem finału Pucharu Polski

Sędzią głównym tegorocznego finału Pucharu Polski będzie były uczeń #SMSKraków Tomasz Musiał.

O trofeum dające prawo gry w Lidze Europejskiej powalczą, Lech Poznań i Arka Gdynia.

 
Trampkarze SMS niepokonani

W ostatnim spotkaniu uczniowie naszego gimnazjum, którzy grają w zespole trampkarzy MKS SMS pokonali Albertus Kraków 4:0 (3:0).

- Graliśmy z drużyną dobrze zorganizowaną w obronie, która skupiła się przede wszystkim właśnie na defensywie. Rywale nie chcieli prowadzić z nami otwartej gry, więc siłą rzeczy musieliśmy tworzyć okazje bramkowe głównie po strzałach z dystansu i stałych fragmentach gry - powiedział po meczu trener Tomasz Bernas.

- Dwa pierwsze gole strzeliliśmy po pięknych uderzeniach z daleka Lipienia, dwa kolejne po świetnych podaniach Ilnickiego dołożyli Wojdyła (ładny strzał z pola karnego) i Kamiński (głową po rzucie rożnym). Sporadycznie okazje do wykazania się mieli bramkarze Bieńczycki i Znaj i spisali się doskonale - dodał szkoleniowiec.

Kolejny mecz gramy w niedzielę 23 kwietnia o godz. 16:00 w Olkuszu z tamtejszym Słowikiem."

 
Egzamin Gimnazjalny

Egzamin w klasie trzeciej gimnazjum obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych na trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych.

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: ‎

  • humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka ‎polskiego,

  • matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i z zakresu ‎matematyki,

  • z języka obcego nowożytnego.‎

Panowie trzymamy kciuki.


 
Z piłki juniorskiej do seniorskiej – trudności młodego piłkarza okiem psychologa sportowego

Poniższy tekst dedykuję przede wszystkim (choć nie tylko) tegorocznym maturzystom. Już za niespełna miesiąc czeka ich egzamin dojrzałości z wiedzy, jaką zdobywali przez lata w szkole. Tuż po „maturze” przed nimi olejny egzamin dojrzałości – większość z maturzystów zakończy wiek juniorski i rozpocznie wieloletnią przygodę w piłce seniorskiej.

Większość, bo oczywiście część młodych graczy już zadebiutowała na „dorosłych” boiskach. Poniższe rozważania w dużym stopniu bazują na tekście, jak przygotowałam i został opublikowany w ramach materiałów szkoleniowych podczas Kurskokonferencji Trenerów i Instruktorów MZPN w 2012 roku (Basiaga–Pasternak J.,2012, Z piłki juniorskiej do seniorskiej, czyli trudności młodego piłkarza w perspektywie psychologicznej, materiały szkoleniowe, Kurskokonferencja Trenerów i Instruktorów MZPN, 8.12.2012, obiekty AWF Kraków). Problem jednak nadal wydaje się być aktualny, stąd sięgam po tekst (nieco zmodyfikowany) ponownie.

Gra w seniorach to zupełnie coś innego niż juniorzy. Nie zdawałem sobie sprawy z tej różnicy”. Wiele razy tego typu słowa słyszałam od młodych zawodników, którzy stawiali pierwsze kroki z drużynach seniorskich. Jest to niewątpliwie ogromna zmiana dla każdego piłkarza – dla jednych w wieku lat 19, dla niektórych nawet wcześniej. Skąd zatem wielu graczy odbiera taką sytuację – w końcu wyczekiwaną, nobilitującą - jako trudną?


Przechodząc do zespołu seniorskiego młody piłkarz spostrzega wyraźne różnice dotyczące poziomu gry, stylu gry, umiejętności technicznych, znajomości taktyki czy tzw. „cwaniactwa boiskowego”. Czuje się zagubiony, podpisuje pierwsze umowy często nie znając się na przepisach z nimi związanymi. Zapewne z tych trudności zdaje sobie sprawę każdy trener – widzi je podczas treningów, dostrzega deficyty młodych graczy. Tak jak w każdej dziedzinie życia, w omawianych zakresach piłkarz musi nabrać doświadczenia. Najczęściej (w opinii piłkarzy) najtrudniejsza jest pierwsza seniorska runda.

Więcej…
 


Strona 4 z 168