Łukasz Surma gościem uczniów SMS Kraków

Łukasz Surma spotkał się z uczniami szkoły. To kolejny znakomity gość, który przyjął zaproszenia SMS Kraków (wcześniej z uczniami szkoły spotykali się m.in. trener Jacek Zieliński, Piotr Giza, Paweł Nowak).

Surma to wychowanek Wisły Kraków, pięciokrotny reprezentant Polski, rekordzista w liczbie występów w Ekstraklasie (ma na swoim koncie ponad 500 rozegranych meczy przyp. red).
Na początku spotkania – dyrektor ds. sportowych szkoły zwrócił uwagę, iż postać Łukasza Surmy, ma dużo wspólnego z ideałami SMS Kraków, której patronami są zawodnicy Cracovii i Wisły. Piłkarz jest wychowankiem Wisły, jego ojciec był m.in. zawodnikiem Cracovii, natomiast wujek Henryk przez lata pełnił funkcję kapelana „Pasów”.

Były zawodnik między innymi Wisły Kraków, Ruchu Chorzów oraz Legii Warszawa, opowiadał uczniom szkoły o swojej karierze, doświadczeniu zdobytym na boisku. Dzielił się z młodymi piłkarzami swoimi przemyśleniami na temat pracy indywidualnej i planowania swojej kariery.

Już w bardzo młodym wieku wiedziałem, co chcę robić i to nie tylko jeśli chodzi o sport. Poszedłem do liceum, chciałem iść na studia. Widziałem też drugą stronę życia i robiłem wszystko, żeby jej nie zaniedbywać. Ze studiami nie do końca wyszło. Obciążenia zawodowego piłkarza okazały się na tyle duże, że nie udało mi się tego pogodzić i zrezygnowałem po pierwszym roku. Jednak sam fakt, że chciałem iść na studia, pokazuje, że starałem się w tamtych czasach rozwijać nie tylko sportowo, ale i intelektualnie. Uważam, że to była słuszna droga, bo na futbolu świat się nie kończy – mówił Łukasz Surma w jednym z wywiadów.

Surma w Ekstraklasie debiutował jako 19 latek w barwach Wisły Kraków. Kolejnymi klubami, barwach których grał były Ruchu Chorzów – gdzie przez cztery sezony zagrał 116 meczów i zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski, Legia warszawa, z którą zdobył mistrzostwo Polski.

Z Warszawy przeniósł się do izraelskiego klubu Maccabi Hajfa. Kolejnymi klubami w karierze Łukasza Surmy były izraelski Bene Sachnin i austriacki Admiry Wacker Mödling. W sezonie 2008/2009 wrócił do polskiej ekstraklasy przechodząc do Lechii Gdańsk, a następnie ponownie do Ruchu Chorzów,
Jest pierwszym zawodnikiem w historii polskiej ekstraklasy, który rozegrał przynajmniej po sto meczów ligowych w trzech różnych klubach.

W reprezentacji Polski zadebiutował w 2002 roku w spotkaniu eliminacji UEFA Euro 2004. Ostatni mecz w kadrze narodowej rozegrał w 2003 roku w Ta’ Qali na Malcie, w którym reprezentacja Polski pokonała 3−1 reprezentację Litwy.