Marcin Gędłek nowym Dyrektorem ds. Sportowych

Marcin Gędłek został nowym Dyrektorem ds. Sportowych w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. J. Kałuży i H. Reymana w Krakowie.
Trener Gędłek od lat związany jest z SMSem, w którym prowadzi zajęcia z młodzieżą. W ostatnim czasie pełnił funkcję asystenta trenera Jacka Zielińskiego w pierwszej drużynie Cracovii.

Jakie są plany szkoleniowe SMS Kraków ?

Szkoła Mistrzostwa Sportowego to historia i tradycja. W szkoleniu sięgamy do najlepszych wzorców szkoły. Będziemy koncentrowali się jeszcze bardziej na indywidualizacji procesu szkoleniowego. Ta indywidualizacja będzie polegała odpowiednim doborze środków treningowych i pomocniczych pod konkretną grupę treningową i konkretnego zawodnika.

Czy coś jeszcze?

Do współpracy będziemy zapraszali byłych znanych zawodników. Chcemy aby podczas treningów pokazowych przekazywali praktyczną wiedzę boiskową. Naszymi gośćmi będą na pewno Paweł Nowak i Piotrek Giza. Będziemy starali się również zapraszać innych byłych znanych zawodników a obecnie trenerów.

Na czym koncentruje się obecnie proces szkolenia w SMSie?

Od strony piłkarskiej koncentrujemy się na doskonaleniu elementów techniki, w przełożeniu na późniejszą grę o stawkę. Dużą wagę kładziemy na przygotowanie fizyczne, ale nie pod kątem kształtowania motoryki tylko nauki (technika biegu, trening funkcjonalny – mają być elementem profilaktyki przed kontuzjami, lepiej przygotować uczniów do właściwego treningu motorycznego). Uczniowie SMS mają sporo jednostek treningowych, właśnie dlatego w przyszłości osiągną przewagę nad innymi zawodnikami. Ilość różnorodnych treningów piłkarskich w szkole, jest znacznie większa niż u zawodników, którzy trenują w swoich klubach trzy lub cztery razy w tygodniu. Ilość powtórzeń i jakość treningu sprawią, iż po kilkuletnim procesie szkoleniowym każdy uczeń będzie zaopatrzony w umiejętności i wiedzę (na miarę swoich możliwości) , która pomoże mu w osiągnięciu celu sportowego.
Kolejnym istotnym elementem to zdrowie naszych uczniów. W tym elemencie współpracujemy już od roku z Health Sport Management. Dzięki tej współpracy możemy jeszcze lepiej opiekować się naszymi uczniami, monitorować ich stan zdrowia, w razie konieczności leczyć i rehabilitować.

W jakie umiejętności szkoła chce wyposażyć swoich uczniów?

Chcemy młodych zawodników zaopatrzyć w cały kompleks umiejętności. Absolwenci szkoły będą lepiej przygotowani mentalnie, praktycznie i teoretycznie do gry w zespołach seniorskich. W procesie szkolenia obok treningów piłkarskich są zajęcia teoretyczne – przygotowanie mentalne, świadomość procesu treningowego, odżywianie, odnowa biologiczna.

Bardzo ważne jest połączenie tego wszystkiego z nauką.

Świadomość, iż kariera piłkarska może zostać przerwana w każdej chwili np. przez kontuzje, powoduje, iż młodzi ludzie muszą być zabezpieczeni w drugą, alternatywną drogę rozwoju.
Nie wszyscy zrealizują swoje marzenia o grze w najlepszych klubach. Część z nich będzie grała w niższych ligach. Poprzez zaszczepienie naszym uczniom określonych zasad, umiejętności i wiedzy, będą mogli skorzystać z nauki, którą dostaną w SMS na każdym szczeblu przygody z piłką.

Kto pracuje z uczniami w SMS?

W sztabie trenerskim mamy mieszankę doświadczonych znanych w środowisku piłkarskim trenerów oraz młodych na dorobku.

Czego nowy dyrektor sportowy życzy uczniom?

Przede wszystkim zdrowia. W tak kontaktowej dyscyplinie, jaką jest piłka nożna, jest ono bardzo ważne. Życzę poprawy swoich umiejętności, indywidualnego rozwoju. Życzę, aby każdy miał możliwość spełnienia swoich marzeń i gry nie tylko w Ekstraklasie, ale tak jak Mateusz Klich – nasz absolwent, z którym miałem możliwość pracy w szkole przez 6 lat – w mocnej lidze europejskiej.

 


Marcin Gędłek | jest absolwentem AWF Kraków, posiada licencję trenerską UEFA A. Ukończył podyplomowe studia Organizacja i Zarządzanie w Sporcie na AWF Poznań.
Najpierw jako zawodnik, później jako trener związany z Cracovią. W sezonie 2006/2007 prowadził drużynę juniorów młodszych Cracovii, z którą dotarł do finału Mistrzostw Polski, a sezon później przejął juniorów starszych, z którymi zagrał w ćwierćfinale MP.
W latach 2008/2009 prowadził drużynę Młodej Ekstraklasy Cracovii. Był również trenerem zespołów II i III ligowych (m.in. Dalin Myślenice, RKS Garbarnia, Cracovia II). 2015-2017 Asystent Trenera Jacka Zielińskiego.
Obecnie prowadzi drużynę juniorów młodszych Cracovii.